Ana SayfaKültür & Sanatİnci Taneleri için "alıntı" denmişti, otel de tıpkı çıktı!

İnci Taneleri için “alıntı” denmişti, otel de tıpkı çıktı!

Yılmaz Erdoğan‘ın kaleme aldığı “İnci Taneleri” dizisinin senaryosunun 2004 üretimi Gönül Yarası sinemasından alıntı olduğu sav edildi.

YouTube üzerinde dizi ve sinema tenkitleri yapan Murat Soner, “İnci Taneleri” ve Şener Şen, Meltem Cumbul ile Timuçin Esen’in rol aldığı “Gönül Yarası” sineması ortasında benzerlikler olduğunu öne sürdü. Soner, bu çeşit benzerliklerin, “İnci Taneleri”nin aslında bir uyarlama olabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Lakin, dizinin hiçbir yerinde resmi bir uyarlama yahut esinlenme ibaresinin yer almadığına dikkat çekti.

Yılmaz Erdoğan’ın ve dizinin yapımcılarının bu savlara nasıl karşılık verecekleri merak konusu olurken, İnci Taneleri’nin Gönül Yarası sinemasının çekildiği otelde çekildiği ortaya çıktı.

İstanbul Küçükpazar’da yer alan Fındık Palas isimli otel 2004 yılı imali Gönül Yarası sinemasında de tıpkı isimle yer almıştı. İnci Taneleri dizinde ise Mısır Palas olarak gösterilen otel 1959 yılından bu yana faaliyetine devam ediyor.

Yılmaz Erdoğan’ın İnci Taneleri ile Yavuz Turgul’un Gönül Yarası ortasındaki öteki benzerlikler şöyle:

Dilber (Hazar Ergüçlü) pavyonda çalışıyor, Dünya (Meltem Cumbul).

Azem (Yılmaz Erdoğan) öğretmen, Nazım (Şener Şen) de. Üstelik ikisinin de iki çocuğu var. Azem mahpustan çıkıyor; Nazım, Doğu Anadolu’dan dönüyor.

Dilber de eski kocasından kaçıyor, Dünya da… İkisinin de çocuğu var.

İki üretimde da eczacı karakterleri var.

Güven Kıraç, Dilber dizisinde Nazım rolünde; Gönül Yarası’nda ise Mehmet rolünde.


Dizi,İnci Taneleri,Gönül Yarası,Film

Haber Kaynak : Sözcü

İLGİLİ HABERLER

REKLAM

spot_img